Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ancistrus

 


 

Český název: Krunýřovec sp. (obyčejný)
Latinský název: Ancistrus sp.


Čeleď:Loricariidae (Krunýřovcovití)
Původ: Rio Paraguay, povodí Amazonky, Guayana, Trinidad
Maximální velikost: 10-14 cm
Vhodná teplota: 18 - 31°C
Potrava: všežravec upřednostňující rostlinnou potravu
Doporučené PH: 6.5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 3 - 20° dGH
Agresivita: Teritoriální ryba vůči vlastnímu druhu
Charakteristika: Tento krunýřovec je označován jako sp z důvodu mnohačetných křížení. Proto také existuje celá řada barevných variací. Proto je třeba dávat pozor při nákupu jiných druhů L sumců, aby nedošlo k omylu. Jeho tělo kryjí četné kostěné destičky, v přední části je zploštělé, směrem dozadu se zužuje. Vysoká hřbetní ploutev a mohutně vyvinuté prsní ploutve mají silný osten. Klidná ryba žijící u dna. Aktivní je hlavně v noci. Ráda ryje ve dně. Zbarvení je hnědé až tmavohnědé se světlými nepravidelnými skvrnami. Břišní část je světle šedozelená nebo hnědá. Požírají řasy a rostlinné odpady. Nejen při nedostatku rostlinné potravy žerou i rostliny. Především listy echinodorů jsou pro ně lákavou pochoutkou. Proto lze akvárium, kde jsou ancitrusi dát blíž k oknu. Jejich oblíbenými místy jsou kořeny a také různé kameny. Při krmení zbírají potravu ze dna. Vyhovuje mu starší a dobře propracována akvarijní voda. Hodí se do akvária jako doplňková ryba dna, která je npředevším v mládí také ochotným likvidátorem řas ze skel nádrže. S postupujícím věkem je nezbytným doplňkem potravy i živočišná, především ve formě patentek.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má vousky na tlamce a na čele, silné a dlouhé. Samec také dorůstá větší velikosti než samice; často se stává, že když koupíte samici až když je samec dospělý, tak samici vyhání. Samička má vousky je na bocích tlamky, krátké a tenké, v jedné řadě.
Rozmnožování: Pro rozmnožování je ideální, aby spolu pár žil již od mládí společně. Před rozmnožováním sameček třeba i několik měsíců nahání samici. Až po několika týdnech se spáří a v úkryzech se vytřou. Vytírají se do jeskyněk, kde samička lepí jikry na spodní stranu pevného podkladu. Než se potěr vykulí (což trvá asi 5 dní) samec ho chrání a ovívá ploutvemi. Čtyři dny po rozplavání potěr žloutkový váček stráví.Není dobré, když jsou v akváriu agresivní ryby, protože mohou samce rušit a jikry požírat. K vytírání dojde za noci a ráno bude samec již hlídat jikry, ale jsou případy, kdy se vytřeli ve dne. Při hlídání je sameček velmi agresivní. Po nakladení jikry buď v akváriu necháme v péči samečka, nebo je dáme do připravené odchovničky.


Krunýřovec sp. (obyčejný)
 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21629
Měsíc: 495
Den: 21