Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plata skvrnitá

Český název: Plata skvrnitá
Latinský název: Xiphophorus maculatus


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: Východní Mexiko, Guatemala, severní Honduras
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 24°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 7 - 8
Doporučená tvrdost vody: 9 - 19° dGH
Agresivita: mírumilovná společenská ryba
Charakteristika: Někdy nazývaná plata pestrá. Tělo je zavalité a ze stran zploštělé. Základní druh je žlutošedě zbarvený, s dvěma tmavými do sebe zapadajícími skvrnami na kořeni ocasu. Ploutve jsou bezbarvé. U této rybičky bylo vyšlechtěno velké množství barevných odrůd, které jsou ve zbarvení hezčí než základní druh. Známe platy černé, červené, oranžové, žluté, různě zdobené, zlatové a další. Platy se dají i doma různě křížit a proto vznikají nové zbarvení a velikosti. Na obrázku je vyšlechtěn druh, který se nazývá plata skvrnitá wagtail.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou menší a štíhlejší než samice a mají řitní ploutev přeměněnou v gonopodium. Samice je větší, zavalitější a je méňe výrazně zabarvená. Při páření se samec před samicí načepýří a snaží se ji "zásnubním tanečkem" zatlačit dolů a následně oplodnit.
Rozmnožování: K rozmnožování je nejvhodnější nádrž střední velikosti osázená dostatkem jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky, případně jiných větších obyvatel akvária. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je černá skvrna na každé straně břicha před řitní ploutví. Po 4-6 týdnech samička vypuzuje z těla jikry s úplně vyvinutými rybičkami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou. Pokud rybu cíleně odchováváte je nutné mladé rybky přelovit nebo nechat samičku porodit v jiné nádrži popř. odchovničce. Ryby nemají žádné zábrany rybky pojídat proto je nutné rybu po porodu odlovit.

Plata skvrnitá


 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21563
Měsíc: 519
Den: 22